Výroční zpráva SPJF za rok 2005
Vyberte atribut, podle kterého se bude vyhledávat:
ID Kategorie Titulek Úvod Text Tags Obrázek 1 Obrázek 2 Autor Datum vložení Datum publikování Zveřejnit Soukromý článek? Počet zobrazení6.12.2006 15:36
Vzhledem k tomu, že z technických důvodů nebylo možné na stránky umístit celou Výroční zprávu SPJF za rok 2005 v grafické podobě i s obrázky, vkládáme její text alespoň touto formou.
Výroční zpráva
Sdružení přátel Jaroslava Foglara
za rok 2005
Sdružení přátel Jaroslava Foglara
Sdružení přátel Jaroslava Foglara (SPJF) vzniklo roku 1990 v Brně, kde má i v současnosti své sídlo. Za léta svého působení rozvinulo svoji činnost do několika vzájemně se prolínajících směrů, zejména pak následujících tří.
V prvé řadě se SPJF věnuje studiu zkušeností z práce Jaroslava Foglara s dětmi a mládeží i studiu historie a současnosti dětského hnutí. SPJF hledá výchovné metody použitelné a přínosné pro dnešní děti a mládež, pro prožívání jejich volného času, výchovu a formování jejich kladných charakterových vlastností.
SPJF své poznatky předává svým členům, pracovníkům s dětmi a mládeží i široké veřejnosti prostřednictvím zpravodaje, novinových a časopisových článků, televize, rozhlasu i osobních setkání a seminářů. SPJF sdružuje odborníky a znalce díla i života Jaroslava Foglara - Jestřába, sběratele, příznivce jeho výchovných metod a přátele tohoto českého spisovatele, publicisty a vychovatele.
Dále SPJF organizuje v rámci hnutí Bobří stopou přímo program pro děti a mládež se zájmem o zálesáctví, dobrodružství, sport apod., a to zejména ve formě mikrokolektivů - klubů, ale také program pro jednotlivce a oddíly. Tato činnost vychází z tradice Foglarových čtenářských klubů při časopisech Mladý hlasatel a Vpřed, přizpůsobuje se však stále současným podmínkám a zájmům dětí a mládeže. Hnutí Bobří stopou rozvíjí klubovní a oddílovou činnost, nicméně zaměřuje se i na jednotlivce - stopaře.
Dle našich poznatků některé dětí obtížně hledají kamarády nebo možnost využití volného času pro nedostatek příležitostí či osobní potíže se začleněním do větších kolektivů. Většina dnešních organizací a sdružení se věnuje pouze oddílové činnosti, reprezentované osobou dospělého vedoucího takového oddílu. Hnutí Bobří stopou se snaží specifickým způsobem přinášet i malým kolektivům, osamělým nebo neorganizovaným dětem vyžití ve volném čase, poznání, hry a soutěže. Pomáhá děti vzájemně se seznamovat, nacházet nové přátele, kteří potom vytvářejí kluby, jež mohou být již tříčlenné.
Činnost je organizována zejména pomocí klubovního Zpravodaje SPJF Bobří stopou a internetových stránek v kombinaci s elektronickou poštou, dále také prostřednictvím kopírovaného Klubovního hlasatele, pravidelných rubrik v dalších časopisech a pravděpodobně nejúčinnějších osobních dopisů a setkání. SPJF přináší zájemcům hry, soutěže, náměty a rady pro volný čas. Ve svých dopisech a hlášeních se děti a mládež svěřují nejen se svými aktivitami a úspěchy, ale i s potížemi a osobními problémy.
SPJF se snaží v rámci svých možností pomoci, poradit a dopisy dětí se stávají inspirací pro další práci i obsah klubovních tiskovin. Ta nejzajímavější a nejhezčí hlášení jsou zveřejňována a odměňována.
Celá činnost je propojena dlouhodobými soutěžemi, které motivují děti k lepším výsledkům a novým poznatkům, přičemž dochází ke snaze spojit internetovou a tiskovou formu s přímým kontaktem v jeden funkční celek. Celoroční práce vrcholí letními tábory, celostátními a regionálními setkáními klubů či vícedenními výpravami a srazy.
V neposlední řadě SPJF rozvíjí program "Hledáme lék na dětskou kriminalitu", snaží se přispět k prevenci kriminality dětí a mládeže, k prevenci drog a pomáhat řešit další aktuální otázky naší společnosti, zvláště pak problematiku výchovy dětí a mládeže. SPJF za tímto účelem vydalo a nabízí odborné sborníky a videokazety. SPJF se snaží se svojí činností proniknout do škol, dětských domovů i mezi děti zdravotně postižené. Vydává knihy Jaroslava Foglara v Braillově písmu, jež jsou rozesílány zdarma do škol, ústavů a knihoven pro zrakově postižené děti a pomáhají při práci s dětmi a jejich zařazením do společnosti zdravých vrstevníků.
Činnost Sdružení přátel Jaroslava Foglara je určena všem zájemcům z řad dětí, mládeže i dospělých. Velkým přínosem je v posledních letech zaměření na tzv. neorganizované děti, které díky svému osamocení, problémům či nedostatku podnětů pro využití volného času nejčastěji podléhají negativním vlivům.
Své zkušenosti z práce s dětmi a mládeží, ale i výsledky studia výchovných metod Jaroslava Foglara a historie dětského hnutí nabízí SPJF nejen svým členům, dětem, mládeži či dospělým, ale i ostatním zájemcům z řad pedagogických pracovníků, vychovatelům a rodičům.
Činnost SPJF v roce 2005
Rok 2005 byl pro SPJF poměrně úspěšný. V roce 15. výročí vzniku Sdružení přátel Jaroslava Foglara došlo k dalšímu rozvoji činnosti s dětmi a mládeží, probíhaly aktivity určené dětem a mládeži zdravým i zdravotně či sociálně postiženým, došlo k propagaci práce sdružení i díla Jaroslava Foglara, jeho pedagogických forem a zkušeností.
SPJF mimo jiné pokračovalo ve vydávání knih Jaroslava Foglara pro nevidomé děti ve slepeckém písmu. V roce 2005 byla vydána kniha Dobrodružství v Zemi nikoho. Knihy jsou rozesílány zdarma do škol, ústavů a knihoven pro zrakově postižené děti a pomáhají při práci s dětmi a jejich zařazení do společnosti zdravých vrstevníků.
Sdružení pořádalo besedy s dětmi na školách a v knihovnách, kde byly děti seznámeny s činností SPJF a zejména s dílem a životem spisovatele Jaroslava Foglara a s pestrým a smysluplným způsobem trávení volného času.
Dále byly rozesílány videokazety s programy o prevenci kriminality a ochraně dětí a mládeže i životopisné pořady o Jaroslavu Foglarovi.
V oblasti přímé práce s dětmi a mládeží se SPJF jako jedno z mála sdružení věnuje organizování mikrokolektivů - klubů, dále probíhá činnost v oddílech, ale pracuje také s jednotlivci, dětmi samotářsky založenými či objektivně znevýhodněnými. Za tímto účelem SPJF připravuje klubovní zpravodaj Bobří stopou, internetové stránky a vede osobní korespondenci se všemi kluby, oddíly i jednotlivci, které se obracejí na příslušné stovkaře.
Děti v klubech a oddílech se scházejí na pravidelných schůzkách, pořádají víkendové výpravy a další akce, ke kterým získávají tímto způsobem náměty, případně se účastní větších srazů a táborů, připravovaných dospělými vedoucími z ústředí a regionálních poboček SPJF. 66 jedno a vícedenních akcí bylo finančně dotováno. Členové sdružení dále uspořádali během roku řadu dalších dílčích akcí, na které nežádali finanční podporu, ale využívali materiálů a vybavení SPJF.
Během letních prázdnin roku 2005 se podařilo Sdružení přátel Jaroslava Foglara uspořádat mnoho akcí, zejména táborů pro děti - členy i nečleny sdružení. Vzhledem k zaměření našeho sdružení na malé kolektivy dětí, které pořádají jen krátké tábory pro malý počet účastníků nebo vícedenní prázdninové výpravy, které nelze mezi tábory zařadit, bylo podpořeno dotací celkem 10 táborů pro členy SPJF. Táborů se zúčastnilo celkem 261 účastníků do 18 let.
Školení pro vedoucí, zdravotníky nebo hospodáře absolvovalo 38 členů SPJF. Dále se 16 členů SPJF účastnilo menších nedotovaných školení.
Také prázdninová akce Třebíčské pobočky SPJF na tábořišti Lavičky na Dalešické přehradě byla koncipována jako terénní školení vedoucích a instruktorů volnočasových aktivit pod vedením lektorů z řad Junáka, DDM Třebíč a dalších hostů.
Mezi nejvýznamnější akce roku 2005 vedle letních táborů patřila březnová víkendová historická hra Asterion, dubnové setkání členů klubů a oddílů Bobří stopy v Třebíči, květnový fotbalový turnaj ve Vyškově, foglarovský podzim zahájený pražskou výstavou S rychlými šípy nejen do Stínadel, vrcholící 5. ročníkem Memoriálu Jana Tleskače - Mistrovství světa ve vyjímání ježka v kleci a řadou akcí na motivy dobrodružství Rychlých šípů na několika místech České republiky, z nichž uveďme alespoň prosincový svátek Večer světel, současně oslavovaný rozsvícením svíček v desítkách měst.
V oblasti práce s neorganizovanou mládeží a členy malých dětských klubů a part proběhlo několik významných aktivit. Mezi nejvýznamnější patřilo dubnové setkání členů klubů a oddílů Bobří stopy v Třebíči nebo květnové soutěžní klubovní setkání v Želechovicích nad Dřevnicí.
Během první poloviny roku pak pokračovaly seznamovací a propagační aktivity, probíhaly akce pro neorganizované děti, jako například fotbalový turnaj O pohár Jaroslava Foglara týmu několika brněnských škol, návštěvy škol a knihoven a získávání chlapců a děvčat pro smysluplnou činnost ve volném čase.
Významná je spolupráce s časopisem Moje 1. noviny, kde zveřejňuje SPJF každoměsíčně svoji celostránkovou rubriku pro různé druhy dětských skupin a klubů. Významným médiem pro kontaktování dětí a jejich získávání pro tvořivou činnost je také internet a stránky SPJF speciálně připravované pro klubovní činnost (www.iklubovna.cz, www.spjf.cz).
V září 2005 byla jako nový druh pedagogické aktivity v rámci sdružení zahájena činnost volnočasového centra Bedna v uvolněné školní budově v Brně – Obřanech. Centrum nabízí zájemcům širokého věkového spektra z celého města možnost pravidelné i nepravidelné činnosti. Dětem s hlubším zájmem je určen klasický oddíl, pro nepravidelné trávení času je organizován nízkoprahový klub Okénko, náctiletým klientům je nabízena možnost setkávání při odborných přednáškách či alternativních programech v improvizované čajovně, stranou zájmu nezůstává ani herna deskových her. Navíc je Bedna využívána k interním aktivitám Jihomoravské pobočky SPJF a celého sdružení, víkendovým setkáním a jako informační zdroj pro veřejnost.
Všechny dotované aktivity pořádá ústředí SPJF nebo řádní členové sdružení organizovaní v klubech, oddílech, pobočkách, ale i aktivní jednotliví členové, pracující především s neorganizovanou mládeží. Zaměření na neorganizované děti, na zdravotně postižené děti, na jednotlivé děti, osamocené se svými zájmy mezi jednotlivci s jiným okruhem zájmů, je velmi důležité a takřka ojedinělé.
Z činnosti základních článků SPJF
V roce 2005 vedle brněnského ústředí SPJF rozvíjeli činnost, pořádali nejrůznější akce včetně letních táborů a propagovali foglarovské myšlenky také jednotliví členové SPJF a především 12 oddílů Bobří stopy a 92 aktivních klubů různého zaměření z celé České republiky - Kluby Bobří stopy (KBS), Dívčí kluby (DK), Bratrstva talismanu (BT), Internetové kluby (IK), Olympijské kluby (OK), Kluby šikovných (KŠ) - a pobočky SPJF v Praze, Třebíči, Ostravě a na území Jihomoravského kraje.
V následujícím textu se lze v silně redukované formě seznámit s výročními zprávami jednotlivých poboček SPJF z krajů, jakožto i s depešemi od nejaktivnějších mikrokolektivů sdružení.
Pražská pobočka SPJF
V současnosti jedinou oblastní organizací SPJF s vlastní právní subjektivitou je Pražská pobočka SPJF, která je současně nejdéle působící pobočkou SPJF.
II. Výroční schůze pražské pobočky se v sobotu 14. května 2005 zúčastnilo 11 členů s mandátem. Schůze mimo jiné zvolila nové vedení Oblastní organizace SPJF – Pražské pobočky.
Oblastní organizace SPJF v roce 2005 obdržela jediný přímý grant, a to 20 000 Kč od Magistrátu hlavního města Prahy na uspořádání výstavy S Rychlými šípy nejen do Stínadel. Grant byl v souladu s projektem vyčerpán a v termínu řádně vyúčtován.
Další výdaje byly hrazeny a zúčtovány prostřednictvím ústředního rozpočtu SPJF, tedy především z dotace MŠMT případně vlastních zdrojů sdružení. Nezanedbatelnou část finančních výdajů každoročně pokrývají jednotliví členové vedení Oblastní organizace z vlastních zdrojů, případně zajišťují dodání některých služeb (zejména kopírování) či materiálu bez úhrady.
Rok 2005 se nesl ve znamení rozsáhlé výstavy S Rychlými šípy nejen do Stínadel, kterou od 6. září do 9. října 2005 pobočka uspořádala ve spolupráci s Pražskou radou Junáka, Českou tábornickou unií – oblast Praha, a Klubem skautských sběratelů Junáka. v Muzeu dětské kresby v Praze 1 a jejímž prostřednictvím se mohlo na šestnáct stovek návštěvníků seznámit s životem Jaroslava Foglara, dosud nepublikovanými materiály z Památníku národního písemnictví, tématickými výtvarnými díly a filatelistickými exponáty. Výstava byla uspořádána u příležitosti výročí 65 let od vydání Foglarovy Záhady hlavolamu a patnácti let činnosti Sdružení přátel Jaroslava Foglara a doprovázelo ji množství navazujících akcí.
V průběhu roku se ale konaly také tradiční akce pobočky: Připomínky výročí úmrtí J. Foglara u jeho hrobu, výročí vzniku čtenářských klubů a vydání prvního příběhu Rychlých šípů (Večer světel). Svoji činnost pražská pobočka prezentovala prostřednictvím stánku na pražské Bambiriádě, výstavě hlavolamů a na Setkání ve Sluneční zátoce, v denním tisku, na internetových stránkách Sdružení přátel Jaroslava Foglara, ve foglarovském magazínu Bohoušek a v internetovém rádiu Folk.
Popáté pražská pobočka SPJF spoluorganizovala Memoriál Jana Tleskače - Mistrovství světa ve vyjímání ježka z klece.
Letos se 26. listopadu v Benediktinském opatství podařilo rozřešit tajemný hlavolam za přítomnosti téměř dvoustovky zájemců z České republiky, Slovenska, Austrálie, Bosny-Hercegoviny, Ukrajiny a Ruska za 7 vteřin.
Dále se pobočka zasadila o pokrok v pojmenování dosud bezejmnenné uličky v Praze na Františkově, která by brzy měla nést svůj folgarovský název.Pětkrát již také hledali pátrači v pražských Stínadlech Rychlé šípy. Letos hoši hleděli ze střechy kavárny Slávie na Pražský hrad.
Trvalou aktivitou pobočky je také zajišťování provozu internetového foglarovského informačního serveru Bohoušek, známého pod adresou www.bohousek.cz.
Třebíčská pobočka SPJF
Na území kraje Vysočina působí již dlouhodobě Třebíčská pobočka SPJF vzniklá ze spolupráce aktivních oddílů, klubů i stopařů v oblasti.
V roce 2005 bylo v Třebíčské pobočce aktivně vedeno 22 členů Sdružení přátel Jaroslava Foglara. Činnost pobočky byla směřována především pro středoškolskou a vysokoškolskou mládež z Třebíče a okolí a pro odrostlé členy klubů a oddílů. Tedy pro věkovou skupinu 14 až 26 let, akce jsou však často pořádány i pro mladší účastníky.
Pobočka provozuje pravidelnou každotýdenní činnost reprezentovanou především hernou stolních her ve svém středisku v areálu katolického gymnázia a čajovnou s programem zpestřeným koncerty, besedami, přednáškami, divadlem, promítáním apod. celkem nejméně třikrát týdně. Návštěvnost obou aktivit se pohybuje v desítkách osob, nezřídka dosahuje počet účastníků 50 až 60.
Třebíčská pobočka SPJF pořádá každoročně řadu tradičních akcí, z nichž lze uvést např.:
- NOC DEN – 24hodinový fotbalový zápas v tělocvičně, kdy proti sobě nastupují dvě družstva
- POSELSTVÍ ZE STÍNADEL – večerní a noční hra v ulicích Židovského města s legendou ze Stínadel a volbou Velkého Vonta.
- JARNÍ SRAZY – setkání klubů, oddílů a jednotlivců s celovíkendovou hrou.
- 2001 – ALVAREZ – 3. sraz BS
2003 – PÁN PRSTENŮ – 4. sraz BS
2004 – EXCALIBUR
2005 – POKLAD ČERNÉHO DELFÍNA – letošní sraz Poklad Černého Delfína navštívilo přes 100 klubařů, stopařů, členů oddílů i zájemců vně SPJF.
- SEZNAMOVACÍ VÍKENDY – pro účastníky letních táborů a další zájemce – týmové hry a bližší poznání účastníků a instruktorů.
Dvakrát do roka pořádá Třebíčská pobočka SPJF školení pro vedoucí aktivit v rámci sdružení, v roce 2005 šlo o školení Hlavních vedoucích letního tábora – kurzu s akreditací MŠMT.
Pro mládež a odrostlé členy klubů a oddílů (14 až 26 let) pořádá Třebíčská pobočka na konci prázdnin dva tábory na Dalešické přehradě. Tábory jsou týdenní s intenzivním programem. Do programu jsou zařazovány jak hry v lese, tak i na vodě, vždy jsou připraveny zajímavé lanové aktivity – nízké a vysoké lanové lávky, slaňování a skoky z mostu., na tábor je pozváno vždy mnoho hostů – politik, výtvarník, cestovatel, písničkář, kněz, díky čemuž nabývají tábory mimo jiné charakteru úspěšného školení pro případné další organizování činnosti účastníky.
V rámci CVVZ v Třebíči v roce 2005 zřídila pobočka také drobnou výstava ve větrném mlýně nazvanou „Střípky ze života a díla Jaroslava Foglara“. Trvala 3 týdny a shlédlo ji na 600 lidí. Na CVVZ i na výstavě probíhala také anketa o „Miss Foglarovek“, zapůjčená pražskou pobočkou SPJF.
Jihomoravská pobočka SPJF
Jihomoravská pobočka SPJF (dále JMP) vznikla 13. září 2003 za účelem koordinace akcí klubů a členů SPJF v Jihomoravském kraji a pořádání vlastních akcí určených především pro děti a mládež.
JMP neměla v roce 2005 právní subjektivitu a nebyla oblastní organizací SPJF. Na konci roku 2005 měla JMP 13 členů z Adamova, Brna, Havířova, Lysic, Nového Strašecí a Vyškova.
Těžištěm činnosti Jihomoravské pobočky SPJF v roce 2005 bylo zřízení a počátek pravidelného provozu Volnočasového centra Jaroslava Foglara (dále jen VCJF) v Brně podle projektu vypracovaného již v závěru roku 2004, který byl také v posledních dnech (29. prosince) tohoto roku podán k posouzení Úřadu městské části Brno Maloměřice a Obřany, jenž nabízel k pronájmu vhodné prostory.
Projekt VCJF byl ze strany ÚMČ schválen a pobočka získala do užívání požadované prostory ve zrušené základní škole.
Od konce srpna 2005 se ve dvou pronajatých místnostech bývalé školy rozbíhají rozsáhlé úpravné práce zaměřené na úklid, obměnu nábytku, podstatné dovybavení místností a jejich přizpůsobení požadovaným účelům. 7. října 2005 byla »Bedna« oficiálně otevřena pro veřejnost a svoji pravidelnou každotýdenní činnost rozběhla trojice stěžejních aktivit – herna deskových her a čajovna Marellion, nízkoprahový klub Okénko a oddíl Kentaur. Neopomenutelnou součástí aktivit se staly víkendové akce, kterých se v Bedně od počátku provozu do konce roku 2005 konalo sedm.
V rámci pravidelného provozu Bedny došlo a stále dochází k některým dodatečným úpravám a upřesněním podmínek a aspektů provozu, řešení větších či menších problémů okolo činnosti v těchto prostorech je neustálou náplní pravidelných každoměsíčních schůzí JMP ve vybudované klubovně. Dodatečně byla pronajata třetí místnost sloužící coby sklad a provozní zázemí, prostory byly opakovaně kontrolovány a upravovány z hlediska požární bezpečnosti, centrum bylo veřejně propagováno v tisku, rozhlase a na školách apod.
Pro financování pravidelných aktivit, nákladů spojených s vybudováním potřebných podmínek a zejména úhrady měsíčního nájmu a záloh na energie, komunální služby a vodu byly od prosince 2004 do ledna 2006 podány 3 projekty nestátním nadacím, projekt VCJF byl zahrnut do dotační žádosti SPJF pro MŠMT ČR a bylo podniknuto několik dalších kroků pro zajištění financování a mediální prezentace Bedny.
Mimo Bednu, tedy zejména v období od začátku roku 2005 do září 2005, uspořádala JMP několik více či méně tradičních akcí. Počínaje Tajemstvím zimního skřítka 22. ledna 2005, přes Předjarní výpravu jihomoravských klubů 12. února 2005, akci Mrtvej vlak 26. února 2005, Běh Brna proti Adamovu 4. června 2005 pak zejména Volání FAN – TANu 25. – 27. února 2005 a Volaní FAN – TANu II 20. – 22. května 2005 a účast na Bambiriádě 27. – 29. května 2005. Kromě toho se členové JMP víceméně pravidelně scházeli vždy první týden v měsíci na schůzích pobočky, v září pak proběhla na Výroční schůzi volba nového vedení.
Severomoravská pobočka SPJF
Nejmladší pobočkou je pobočka Severomoravská, působící zejména v Ostravě, Havířově a Frýdku – Místku. Za vznikem stojí aktivní kluby a oddíly z oblasti. Pobočka nemá právní subjektivitu. V současnosti se pobočka soustředí zejména na organizování činnosti tamějších členů sdružení a přípravu programu pro děti a mládež ze severní Moravy.
V roce 2005 šlo zejména o soutěžní setkání s foglarovskou tématikou Boj o totem, pokračování tradičních celoměstských her Po stopách Uctívačů ginga se stále masivnější účastí mikrokolektivů z Ostravy i okolí a další akce celorepublikového a regionálního významu (Okružní jízda, Dobrodružství v temných uličkách).
V roce 2005 reprezentovala pobočka SPJF na ostravské Bambiriádě a členové zahájili přípravu na výstavu roku 2007 k příležitosti 100. výročí narození Jaroslava Foglara.
Výroční zprávy poboček jsou významně zkráceny, s kompletními texty, jmény členů orgánů poboček a kvantifikovatelnými údaji se lze seznámit na požádání nebo na internetové adrese www.spjf.cz
Ukázka z korespondence s mirokolektivy
V rámci hnutí Bobří stopou probíhá mimo kontakt prostřednictvím médií také přímá korespondence s mikrokolektivy, která je časově poměrně náročná, přináší však největší úspěchy po stránce motivace a výchovy. Pro ilustraci uvádíme několik depeší, které zaslaly v roce 2005 kluby svým stovkařům, tj. vedoucím z řad SPJF.
306. KBS Stříbrná letka Javorník:
Ahoj, jak se máte? My dobře. Divím se, že nám zatím skoro všechno vychází. Máme krásnou klubovnu, členové chodí do klubu rádi a dělají pro něj vše, co můžou. Jen kdyby byl třeba nějaký čtvrtý člen,… ale zatím to stačí. Klubovnu máme v přízemí a moc se tam netopí, takže je tam docela chladno. Už umíme morseovku, žijeme (snažíme se) modrým životem a učíme se semafor.
Soutěžili jsme o titul mistra uzlování (dopadlo to nerozhodně, takže v lednu bude zase). Zatím nikdo z nás nevynechal žádnou schůzku. Všechny odebíráme Moje 1. noviny, je to super časopis, ale proč vychází tak pozdě?
300. KBS Stříbrný plamen, Praha:
Když všichni přijeli na chatu, tak jsme rozbalili stany a nastěhovali se do nich. Tím začal bezva týden o prázdninách, těsně před školou. Začátky byly trošku krušné a vyvrcholilo to odjezdem Jirky domů. Pravý důvod jsme se nikdy nedozvěděli.
Druhý den už bez Jirky a s Honzíkem to konečně začalo. Bohužel už si přesně nepamatuji, kdy jsme co hráli, ale napíšu to alespoň napřeskáčku.
Celým táborem nás provázela velká hra o pirátech. Jedním z úkolů bylo vyrobit z přírodních materiálů loďku, která by se udržela aspoň 1 – 2 minuty na hladině. Taky jsme hledali pirátské poklady a potápěli jejich lodě. Nechyběl ani táborák, který se potom kvůli dešti přesunul do chaty. Druhou velkou akcí byla výroba louče. V lese jsme nasbírali neuvěřitelné množství smůly, kterou jsme potom rozehřáli a v ní jsme obalili větev. Hořelo to až moc silně, takže jsme ji museli předčasně uhasit, abychom neuhořeli. Tím byla zahájena Olympiáda.
Třetí velká akce byl výlet na kolech. Měl být celodenní, ale ujeli jsme všechno tak rychle, že jsme se zpátky vrátili chvíli po obědě. A právě akorát, protože začalo pršet. Tak jsme zalezli nahoru na půdu, kde jsme pořád hráli Rumikub.
Taky jsme lovili bobříky a batikovali trička.
276. KBS Modré šípy, Palkovice:
Naše činnost byla v době od Nového roku do konce února pestrá. Počátkem ledna se čtyři členové zúčastnili Tříkrálového koledování. Protože bylo poměrně teplo, tak jsme si přibrali ještě jeden úsek za onemocnělá děvčata. Kromě peněz pro Charitu jsme si vykoledovali spoustu sladkostí, avšak dopadli jsme lépe než Rychlé šípy!
V 1. prázdninový den počátkem února jsme uspořádali sáňkařské závody na vlastním okruhu na lesní cestě. Nejúspěšnějším závodníkem se stal Zajíc.
O týden později jsme uskutečnili lyžařské závody. Sněhové podmínky byly ideální. Závodili jsme třikrát ve sjezdu a slalomu a jednou v běhu na okruhu. V těchto závodech posbíral všechny medaile Kevin. Stínem lyžařských závodů bylo to, že nepřišel nikdo z kluků mimo klub, závody by byly napínavější. V klubovně máme rozehraný turnaj v pinkesu a rozjeli jsme závody všestrannosti jednotlivců.
35. BT Černá hvězda, Jeseník:
Tak tohle byl náš velký den... Tak jsme se vydali na naše Tábořiště, do Dětřichova. Jeli jsme na kole , až na Mího protože ten jel autem – nemá kolo. Ale taky s námi jela Ivetka. Ta má 8 let, ale je fajnovní. A jak jsme prozkoumávali les, zahráli jsme si v něm Dobrodružství, tak jsme se rozhodli přijmout Ivetku, vybavili jsme ji přezdívkou Elli, do klubu. A tak i s novou členkou jsme vyčistili pramínek, ve kterém jsme vytvořili tůň, a pokřtili na Žabí Tůňku. Zjistili jsme, že tam žije žabička. No a taky jsem vymyslela hru Kamenná bitva, hráli jsme na zemi s kameny - vojáci. No a taky jsme grilovali a zahráli jsme si Dandu (to byla hrozná legrace). Nakonec, poněvadž poprchávalo, jsme rozebírali dopis od Bubliny. Tak dopadl náš Jarní Průzkum.
282. KBS Zálesáci Opuštěného údolí, Ostrava:
V sobotu jsme se probudili do krásného slunečného dne. Pěkně jsme se posilnili a vyrazili jsme do zasněženého Opuštěného údolí.
Původně jsme si chtěli vzít sáňky, ale nakonec jsme si je vzali až odpoledne. Hned jak jsme vyšli nahoru na louky, Muťajs byl v sedmém nebi - má totiž moc rád sníh, a tak jsme chvíli řádili na louce. Šli jsme k Lesíku Skal, kde bylo také ohniště. Vždy tam sbíráme odpadky, protože místní lidé si neuvědomují, co mají za domem za krásu.
Někdy na jaře chceme uspořádat výpravu za vyčištěním Opuštěného údolí. U skal je totiž něco jako menší skládka, je tam pár plechových, plastových a jiných věcí,... Taky chceme zjišťovat složení vody v Srnčí bystřině...
Členská základna SPJF v roce 2005
Sdružení přátel Jaroslava Foglara sdružuje dospělé členy, pamětníky dob Mladého hlasatele, Vpředu či Klubu přátel Jaroslava Foglara ze 60. let, znalce Foglarova díla a života, sběratele i vedoucí dětských kolektivů; členy SPJF jsou však především děti a mládež, a to jako jednotliví stopaři i jako členové oddílů Bobří stopy a klubů různého zaměření. Nejaktivnější členové SPJF z regionů se sdružují za účelem pořádání akcí také v pobočkách, které v roce 2005 pracovaly v Praze, Třebíči a na územích Jihomoravského a Severomoravského kraje.
Celkový počet členů SPJF k 31. prosinci 2005 činil 889 členů, z toho bylo:
do 15 let 316 tj. 35,6 %
od 16 do 18 let 75 tj. 8,4 %
od 19 do 26 let 135 tj. 15,2 %
starší 26 let 363 tj. 40,8 %.
Z celkového počtu členů SPJF bylo v roce 2005 do činnosti dětí a mládeže, především v hnutí Bobří stopou, zapojeno přes 80 % členů, převážně ve věku do 26 let. Z celkového počtu členů SPJF bylo v roce 2005: 72 % chlapců a mužů, 28 % děvčat a žen.
Členské příspěvky v roce 2005 byly stanoveny ve výši:
do 18 let bez Zpravodaje SPJF Bobří stopou 50,- Kč,
nad 18 let bez Zpravodaje SPJF Bobří stopou 100,- Kč,
do 18 let se Zpravodajem SPJF Bobří stopou 100,- Kč,
nad 18 let se Zpravodajem SPJF Bobří stopou 150,- Kč.
Je také nutno poznamenat, že řadu aktivit připravují členové SPJF pro tzv. eorganizovanou mládež, nezřídka doslova pro děti z ulice. Tyto děti nelze vykazovat jako členy organizace, nicméně jsou jako celek častými účastníky mnoha akcí. Za jednotky SPJF s členstvím nelze považovat také množství neoficiálních a polooficiálních part a klubů, které vznikají v dětském světě živelně, byť na popud SPJF a nemají často dlouhého trvání, přesto jsou po pedagogické stránce neoddiskutovatelným přínosem.
Představitelé SPJF v roce 2005
Výkonný výbor Vedení SPJF:
PhDr. Miloš Vraspír – Bobr – předseda
Kamil Albrecht – Soki – místopředseda
Milan Lebeda – Alpín – místopředseda
Členové Vedení SPJF:
Jitka Brabencová – Jituš
Hynek Cígler – Hyňas
Ferdinand Forró – Ferda
Ivan Jung – Mexičan
Jiří Kalina – Čáp
Radim Kejík – Rolf
Radovan Kolbaba – Stegi
Mgr. Vít Oplatek
Ing. Marek Polák – Sharp
Adéla Vožechová – Bublina
Členové Revizní komise SPJF:
Ing. Antonín Špaček – předseda
Doc. Ing. Jaroslav Špaček, CSc.
Vladimír Vyskočil
Hospodaření SPJF v roce 2005
Příjmy v roce 2005 v Kč:
členské příspěvky 83.819,00
účastnické poplatky 132.272,00
tábornické poplatky 464.021,10
prodej materiálů SPJF 29.636,50
reklama 14.000,00
sponzoři 25.000,00
dotace od MŠMT ČR 499.000,00
dotace od Jihomoravského kraje 20.000,00
dotace od hlavního města Prahy 20.000,00
dotace od statutárního města Brna 70.000,00
dotace MČ Brno-Královo Pole 10.000,00
dotace nadace Duhová energie 25.000,00
úroky 373,36
ostatní příjmy (ČRDM) 1.775,00
Celkem příjmy v roce 2005 1.394.896,96
Výdaje v roce 2005 v Kč:
provozní náklady: nájem, vývěska 32.940,00
elektřina 8.911,00
poštovné 55.160,00
kancel. potřeby 17.798,00
kopírování 6.914,00
dopravné 12.788,20
vedení účtu 4.398,00
ostatní náklady nehmotné povahy 5.216,30
zřízení Bedny, včetně MTZ a nájmů 31.521,00
doplnění a údržba MTZ: vybavení 60.214,50
počítač 42.059,50
ceny 1.183,00
náklady na akce:školení a porady 49.920,00
akce 244.045,00
tábory 631.480,10
poplatky ve střešních organizacích 2.250,00
Zpravodaj SPJF Bobří stopou 168.654,00
tisk pohlednic SPJF 14.518,00
výroba kazet SPJF 4.284,00
výroba členských odznaků SPJF 2.261,00
knihy v Braillově písmu 12.500,00
náklady na honoráře 17.000,00
Celkem výdaje v roce 2005 1.426.015,10
Převod z roku 2004 212.987,42
Hospodářský výsledek roku 2005 - 31.118,14
Převod do roku 2006 181.869,28
Znění položek rozpočtu je z prostorových důvodů zkráceno, kompletní rozpočet SPJF je možné získat samostatně.
Sdružení přátel Jaroslava Foglara ukončilo rok 2005 s finanční hotovostí 16.279,50 Kč v pokladně a 165.589,78 Kč na bankovním kontě SPJF, což vzhledem k převodu z roku 2004 představuje ztrátu 31.118,14 Kč.
Poděkování
Poděkování za pomoc, podporu a spolupráci v roce 2005 zaslouží zejména:
- Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky za poskytnutí finanční dotace na celoroční činnost,
- Jihomoravský kraj za poskytnutí finanční dotace na doplnění táborového vybavení,
- hlavní město Praha za poskytnutí finanční dotace na aktivity Oblastní organizace SPJF Pražské pobočky SPJF,
- statutární město Brno a MČ Brno-Královo Pole za poskytnutí finanční dotace na činnost ústředí SPJF a 211. KBS Hvězda severu,
- nadace Duhová energie za poskytnutí finančního grantu pro projekt Jihomoravské pobočky SPJF – Volnočasové centrum Jaroslava Foglara – Bednu,
- sponzoři a spolupracující podnikatelské subjekty,
- všichni členové Výkonného výboru Vedení SPJF, členové Vedení SPJF, členové Revizní komise SPJF, kteří v roce 2005 působili v orgánech SPJF,
- všichni členové redakční rady Zpravodaje SPJF Bobří stopou a všichni přispěvatelé a spolupracovníci redakce, kteří se v roce 2005 podíleli na přípravě klubovního časopisu Sdružení přátel Jaroslava Foglara.
Poděkování za věrnost a podporu patří i všem členům SPJF, stopařům, klubům, oddílům, pobočkám a dalším příznivcům a odběratelům materiálů SPJF, školám, knihovnám, výchovným zařízením a jiným institucím, občanským sdružením a všem, kteří navázali se Sdružením přátel Jaroslava Foglara v roce 2005 spolupráci.
Sídlo SPJF:
Kopečná 31, Brno, 602 00
Kontaktní adresa:
Sdružení přátel Jaroslava Foglara
- hnutí Bobří stopou,
pošt. schránka 245, Brno, 658 45
Bankovní spojení:
Československá obchodní banka, a. s.
Joštova 5, Brno, 601 79
číslo účtu: 106 404 994 / 0300
E-mail:
spjf@volny.cz
Internetové stránky:
www.spjf.cz
www.iklubovna.cz
IČO:
48 51 12 00
Výroční zpráva
Sdružení přátel Jaroslava Foglara
za rok 2005
Zpracovalo Vedení SPJF
Použity fotografie a ilustrace členů SPJF
Vydalo
Sdružení přátel Jaroslava Foglara
hnutí Bobří stopou
poštovní schránka 245
658 45 Brno
Sdružení přátel Jaroslava Foglara
za rok 2005
Sdružení přátel Jaroslava Foglara
Sdružení přátel Jaroslava Foglara (SPJF) vzniklo roku 1990 v Brně, kde má i v současnosti své sídlo. Za léta svého působení rozvinulo svoji činnost do několika vzájemně se prolínajících směrů, zejména pak následujících tří.
V prvé řadě se SPJF věnuje studiu zkušeností z práce Jaroslava Foglara s dětmi a mládeží i studiu historie a současnosti dětského hnutí. SPJF hledá výchovné metody použitelné a přínosné pro dnešní děti a mládež, pro prožívání jejich volného času, výchovu a formování jejich kladných charakterových vlastností.
SPJF své poznatky předává svým členům, pracovníkům s dětmi a mládeží i široké veřejnosti prostřednictvím zpravodaje, novinových a časopisových článků, televize, rozhlasu i osobních setkání a seminářů. SPJF sdružuje odborníky a znalce díla i života Jaroslava Foglara - Jestřába, sběratele, příznivce jeho výchovných metod a přátele tohoto českého spisovatele, publicisty a vychovatele.
Dále SPJF organizuje v rámci hnutí Bobří stopou přímo program pro děti a mládež se zájmem o zálesáctví, dobrodružství, sport apod., a to zejména ve formě mikrokolektivů - klubů, ale také program pro jednotlivce a oddíly. Tato činnost vychází z tradice Foglarových čtenářských klubů při časopisech Mladý hlasatel a Vpřed, přizpůsobuje se však stále současným podmínkám a zájmům dětí a mládeže. Hnutí Bobří stopou rozvíjí klubovní a oddílovou činnost, nicméně zaměřuje se i na jednotlivce - stopaře.
Dle našich poznatků některé dětí obtížně hledají kamarády nebo možnost využití volného času pro nedostatek příležitostí či osobní potíže se začleněním do větších kolektivů. Většina dnešních organizací a sdružení se věnuje pouze oddílové činnosti, reprezentované osobou dospělého vedoucího takového oddílu. Hnutí Bobří stopou se snaží specifickým způsobem přinášet i malým kolektivům, osamělým nebo neorganizovaným dětem vyžití ve volném čase, poznání, hry a soutěže. Pomáhá děti vzájemně se seznamovat, nacházet nové přátele, kteří potom vytvářejí kluby, jež mohou být již tříčlenné.
Činnost je organizována zejména pomocí klubovního Zpravodaje SPJF Bobří stopou a internetových stránek v kombinaci s elektronickou poštou, dále také prostřednictvím kopírovaného Klubovního hlasatele, pravidelných rubrik v dalších časopisech a pravděpodobně nejúčinnějších osobních dopisů a setkání. SPJF přináší zájemcům hry, soutěže, náměty a rady pro volný čas. Ve svých dopisech a hlášeních se děti a mládež svěřují nejen se svými aktivitami a úspěchy, ale i s potížemi a osobními problémy.
SPJF se snaží v rámci svých možností pomoci, poradit a dopisy dětí se stávají inspirací pro další práci i obsah klubovních tiskovin. Ta nejzajímavější a nejhezčí hlášení jsou zveřejňována a odměňována.
Celá činnost je propojena dlouhodobými soutěžemi, které motivují děti k lepším výsledkům a novým poznatkům, přičemž dochází ke snaze spojit internetovou a tiskovou formu s přímým kontaktem v jeden funkční celek. Celoroční práce vrcholí letními tábory, celostátními a regionálními setkáními klubů či vícedenními výpravami a srazy.
V neposlední řadě SPJF rozvíjí program "Hledáme lék na dětskou kriminalitu", snaží se přispět k prevenci kriminality dětí a mládeže, k prevenci drog a pomáhat řešit další aktuální otázky naší společnosti, zvláště pak problematiku výchovy dětí a mládeže. SPJF za tímto účelem vydalo a nabízí odborné sborníky a videokazety. SPJF se snaží se svojí činností proniknout do škol, dětských domovů i mezi děti zdravotně postižené. Vydává knihy Jaroslava Foglara v Braillově písmu, jež jsou rozesílány zdarma do škol, ústavů a knihoven pro zrakově postižené děti a pomáhají při práci s dětmi a jejich zařazením do společnosti zdravých vrstevníků.
Činnost Sdružení přátel Jaroslava Foglara je určena všem zájemcům z řad dětí, mládeže i dospělých. Velkým přínosem je v posledních letech zaměření na tzv. neorganizované děti, které díky svému osamocení, problémům či nedostatku podnětů pro využití volného času nejčastěji podléhají negativním vlivům.
Své zkušenosti z práce s dětmi a mládeží, ale i výsledky studia výchovných metod Jaroslava Foglara a historie dětského hnutí nabízí SPJF nejen svým členům, dětem, mládeži či dospělým, ale i ostatním zájemcům z řad pedagogických pracovníků, vychovatelům a rodičům.
Činnost SPJF v roce 2005
Rok 2005 byl pro SPJF poměrně úspěšný. V roce 15. výročí vzniku Sdružení přátel Jaroslava Foglara došlo k dalšímu rozvoji činnosti s dětmi a mládeží, probíhaly aktivity určené dětem a mládeži zdravým i zdravotně či sociálně postiženým, došlo k propagaci práce sdružení i díla Jaroslava Foglara, jeho pedagogických forem a zkušeností.
SPJF mimo jiné pokračovalo ve vydávání knih Jaroslava Foglara pro nevidomé děti ve slepeckém písmu. V roce 2005 byla vydána kniha Dobrodružství v Zemi nikoho. Knihy jsou rozesílány zdarma do škol, ústavů a knihoven pro zrakově postižené děti a pomáhají při práci s dětmi a jejich zařazení do společnosti zdravých vrstevníků.
Sdružení pořádalo besedy s dětmi na školách a v knihovnách, kde byly děti seznámeny s činností SPJF a zejména s dílem a životem spisovatele Jaroslava Foglara a s pestrým a smysluplným způsobem trávení volného času.
Dále byly rozesílány videokazety s programy o prevenci kriminality a ochraně dětí a mládeže i životopisné pořady o Jaroslavu Foglarovi.
V oblasti přímé práce s dětmi a mládeží se SPJF jako jedno z mála sdružení věnuje organizování mikrokolektivů - klubů, dále probíhá činnost v oddílech, ale pracuje také s jednotlivci, dětmi samotářsky založenými či objektivně znevýhodněnými. Za tímto účelem SPJF připravuje klubovní zpravodaj Bobří stopou, internetové stránky a vede osobní korespondenci se všemi kluby, oddíly i jednotlivci, které se obracejí na příslušné stovkaře.
Děti v klubech a oddílech se scházejí na pravidelných schůzkách, pořádají víkendové výpravy a další akce, ke kterým získávají tímto způsobem náměty, případně se účastní větších srazů a táborů, připravovaných dospělými vedoucími z ústředí a regionálních poboček SPJF. 66 jedno a vícedenních akcí bylo finančně dotováno. Členové sdružení dále uspořádali během roku řadu dalších dílčích akcí, na které nežádali finanční podporu, ale využívali materiálů a vybavení SPJF.
Během letních prázdnin roku 2005 se podařilo Sdružení přátel Jaroslava Foglara uspořádat mnoho akcí, zejména táborů pro děti - členy i nečleny sdružení. Vzhledem k zaměření našeho sdružení na malé kolektivy dětí, které pořádají jen krátké tábory pro malý počet účastníků nebo vícedenní prázdninové výpravy, které nelze mezi tábory zařadit, bylo podpořeno dotací celkem 10 táborů pro členy SPJF. Táborů se zúčastnilo celkem 261 účastníků do 18 let.
Školení pro vedoucí, zdravotníky nebo hospodáře absolvovalo 38 členů SPJF. Dále se 16 členů SPJF účastnilo menších nedotovaných školení.
Také prázdninová akce Třebíčské pobočky SPJF na tábořišti Lavičky na Dalešické přehradě byla koncipována jako terénní školení vedoucích a instruktorů volnočasových aktivit pod vedením lektorů z řad Junáka, DDM Třebíč a dalších hostů.
Mezi nejvýznamnější akce roku 2005 vedle letních táborů patřila březnová víkendová historická hra Asterion, dubnové setkání členů klubů a oddílů Bobří stopy v Třebíči, květnový fotbalový turnaj ve Vyškově, foglarovský podzim zahájený pražskou výstavou S rychlými šípy nejen do Stínadel, vrcholící 5. ročníkem Memoriálu Jana Tleskače - Mistrovství světa ve vyjímání ježka v kleci a řadou akcí na motivy dobrodružství Rychlých šípů na několika místech České republiky, z nichž uveďme alespoň prosincový svátek Večer světel, současně oslavovaný rozsvícením svíček v desítkách měst.
V oblasti práce s neorganizovanou mládeží a členy malých dětských klubů a part proběhlo několik významných aktivit. Mezi nejvýznamnější patřilo dubnové setkání členů klubů a oddílů Bobří stopy v Třebíči nebo květnové soutěžní klubovní setkání v Želechovicích nad Dřevnicí.
Během první poloviny roku pak pokračovaly seznamovací a propagační aktivity, probíhaly akce pro neorganizované děti, jako například fotbalový turnaj O pohár Jaroslava Foglara týmu několika brněnských škol, návštěvy škol a knihoven a získávání chlapců a děvčat pro smysluplnou činnost ve volném čase.
Významná je spolupráce s časopisem Moje 1. noviny, kde zveřejňuje SPJF každoměsíčně svoji celostránkovou rubriku pro různé druhy dětských skupin a klubů. Významným médiem pro kontaktování dětí a jejich získávání pro tvořivou činnost je také internet a stránky SPJF speciálně připravované pro klubovní činnost (www.iklubovna.cz, www.spjf.cz).
V září 2005 byla jako nový druh pedagogické aktivity v rámci sdružení zahájena činnost volnočasového centra Bedna v uvolněné školní budově v Brně – Obřanech. Centrum nabízí zájemcům širokého věkového spektra z celého města možnost pravidelné i nepravidelné činnosti. Dětem s hlubším zájmem je určen klasický oddíl, pro nepravidelné trávení času je organizován nízkoprahový klub Okénko, náctiletým klientům je nabízena možnost setkávání při odborných přednáškách či alternativních programech v improvizované čajovně, stranou zájmu nezůstává ani herna deskových her. Navíc je Bedna využívána k interním aktivitám Jihomoravské pobočky SPJF a celého sdružení, víkendovým setkáním a jako informační zdroj pro veřejnost.
Všechny dotované aktivity pořádá ústředí SPJF nebo řádní členové sdružení organizovaní v klubech, oddílech, pobočkách, ale i aktivní jednotliví členové, pracující především s neorganizovanou mládeží. Zaměření na neorganizované děti, na zdravotně postižené děti, na jednotlivé děti, osamocené se svými zájmy mezi jednotlivci s jiným okruhem zájmů, je velmi důležité a takřka ojedinělé.
Z činnosti základních článků SPJF
V roce 2005 vedle brněnského ústředí SPJF rozvíjeli činnost, pořádali nejrůznější akce včetně letních táborů a propagovali foglarovské myšlenky také jednotliví členové SPJF a především 12 oddílů Bobří stopy a 92 aktivních klubů různého zaměření z celé České republiky - Kluby Bobří stopy (KBS), Dívčí kluby (DK), Bratrstva talismanu (BT), Internetové kluby (IK), Olympijské kluby (OK), Kluby šikovných (KŠ) - a pobočky SPJF v Praze, Třebíči, Ostravě a na území Jihomoravského kraje.
V následujícím textu se lze v silně redukované formě seznámit s výročními zprávami jednotlivých poboček SPJF z krajů, jakožto i s depešemi od nejaktivnějších mikrokolektivů sdružení.
Pražská pobočka SPJF
V současnosti jedinou oblastní organizací SPJF s vlastní právní subjektivitou je Pražská pobočka SPJF, která je současně nejdéle působící pobočkou SPJF.
II. Výroční schůze pražské pobočky se v sobotu 14. května 2005 zúčastnilo 11 členů s mandátem. Schůze mimo jiné zvolila nové vedení Oblastní organizace SPJF – Pražské pobočky.
Oblastní organizace SPJF v roce 2005 obdržela jediný přímý grant, a to 20 000 Kč od Magistrátu hlavního města Prahy na uspořádání výstavy S Rychlými šípy nejen do Stínadel. Grant byl v souladu s projektem vyčerpán a v termínu řádně vyúčtován.
Další výdaje byly hrazeny a zúčtovány prostřednictvím ústředního rozpočtu SPJF, tedy především z dotace MŠMT případně vlastních zdrojů sdružení. Nezanedbatelnou část finančních výdajů každoročně pokrývají jednotliví členové vedení Oblastní organizace z vlastních zdrojů, případně zajišťují dodání některých služeb (zejména kopírování) či materiálu bez úhrady.
Rok 2005 se nesl ve znamení rozsáhlé výstavy S Rychlými šípy nejen do Stínadel, kterou od 6. září do 9. října 2005 pobočka uspořádala ve spolupráci s Pražskou radou Junáka, Českou tábornickou unií – oblast Praha, a Klubem skautských sběratelů Junáka. v Muzeu dětské kresby v Praze 1 a jejímž prostřednictvím se mohlo na šestnáct stovek návštěvníků seznámit s životem Jaroslava Foglara, dosud nepublikovanými materiály z Památníku národního písemnictví, tématickými výtvarnými díly a filatelistickými exponáty. Výstava byla uspořádána u příležitosti výročí 65 let od vydání Foglarovy Záhady hlavolamu a patnácti let činnosti Sdružení přátel Jaroslava Foglara a doprovázelo ji množství navazujících akcí.
V průběhu roku se ale konaly také tradiční akce pobočky: Připomínky výročí úmrtí J. Foglara u jeho hrobu, výročí vzniku čtenářských klubů a vydání prvního příběhu Rychlých šípů (Večer světel). Svoji činnost pražská pobočka prezentovala prostřednictvím stánku na pražské Bambiriádě, výstavě hlavolamů a na Setkání ve Sluneční zátoce, v denním tisku, na internetových stránkách Sdružení přátel Jaroslava Foglara, ve foglarovském magazínu Bohoušek a v internetovém rádiu Folk.
Popáté pražská pobočka SPJF spoluorganizovala Memoriál Jana Tleskače - Mistrovství světa ve vyjímání ježka z klece.
Letos se 26. listopadu v Benediktinském opatství podařilo rozřešit tajemný hlavolam za přítomnosti téměř dvoustovky zájemců z České republiky, Slovenska, Austrálie, Bosny-Hercegoviny, Ukrajiny a Ruska za 7 vteřin.
Dále se pobočka zasadila o pokrok v pojmenování dosud bezejmnenné uličky v Praze na Františkově, která by brzy měla nést svůj folgarovský název.Pětkrát již také hledali pátrači v pražských Stínadlech Rychlé šípy. Letos hoši hleděli ze střechy kavárny Slávie na Pražský hrad.
Trvalou aktivitou pobočky je také zajišťování provozu internetového foglarovského informačního serveru Bohoušek, známého pod adresou www.bohousek.cz.
Třebíčská pobočka SPJF
Na území kraje Vysočina působí již dlouhodobě Třebíčská pobočka SPJF vzniklá ze spolupráce aktivních oddílů, klubů i stopařů v oblasti.
V roce 2005 bylo v Třebíčské pobočce aktivně vedeno 22 členů Sdružení přátel Jaroslava Foglara. Činnost pobočky byla směřována především pro středoškolskou a vysokoškolskou mládež z Třebíče a okolí a pro odrostlé členy klubů a oddílů. Tedy pro věkovou skupinu 14 až 26 let, akce jsou však často pořádány i pro mladší účastníky.
Pobočka provozuje pravidelnou každotýdenní činnost reprezentovanou především hernou stolních her ve svém středisku v areálu katolického gymnázia a čajovnou s programem zpestřeným koncerty, besedami, přednáškami, divadlem, promítáním apod. celkem nejméně třikrát týdně. Návštěvnost obou aktivit se pohybuje v desítkách osob, nezřídka dosahuje počet účastníků 50 až 60.
Třebíčská pobočka SPJF pořádá každoročně řadu tradičních akcí, z nichž lze uvést např.:
- NOC DEN – 24hodinový fotbalový zápas v tělocvičně, kdy proti sobě nastupují dvě družstva
- POSELSTVÍ ZE STÍNADEL – večerní a noční hra v ulicích Židovského města s legendou ze Stínadel a volbou Velkého Vonta.
- JARNÍ SRAZY – setkání klubů, oddílů a jednotlivců s celovíkendovou hrou.
- 2001 – ALVAREZ – 3. sraz BS
2003 – PÁN PRSTENŮ – 4. sraz BS
2004 – EXCALIBUR
2005 – POKLAD ČERNÉHO DELFÍNA – letošní sraz Poklad Černého Delfína navštívilo přes 100 klubařů, stopařů, členů oddílů i zájemců vně SPJF.
- SEZNAMOVACÍ VÍKENDY – pro účastníky letních táborů a další zájemce – týmové hry a bližší poznání účastníků a instruktorů.
Dvakrát do roka pořádá Třebíčská pobočka SPJF školení pro vedoucí aktivit v rámci sdružení, v roce 2005 šlo o školení Hlavních vedoucích letního tábora – kurzu s akreditací MŠMT.
Pro mládež a odrostlé členy klubů a oddílů (14 až 26 let) pořádá Třebíčská pobočka na konci prázdnin dva tábory na Dalešické přehradě. Tábory jsou týdenní s intenzivním programem. Do programu jsou zařazovány jak hry v lese, tak i na vodě, vždy jsou připraveny zajímavé lanové aktivity – nízké a vysoké lanové lávky, slaňování a skoky z mostu., na tábor je pozváno vždy mnoho hostů – politik, výtvarník, cestovatel, písničkář, kněz, díky čemuž nabývají tábory mimo jiné charakteru úspěšného školení pro případné další organizování činnosti účastníky.
V rámci CVVZ v Třebíči v roce 2005 zřídila pobočka také drobnou výstava ve větrném mlýně nazvanou „Střípky ze života a díla Jaroslava Foglara“. Trvala 3 týdny a shlédlo ji na 600 lidí. Na CVVZ i na výstavě probíhala také anketa o „Miss Foglarovek“, zapůjčená pražskou pobočkou SPJF.
Jihomoravská pobočka SPJF
Jihomoravská pobočka SPJF (dále JMP) vznikla 13. září 2003 za účelem koordinace akcí klubů a členů SPJF v Jihomoravském kraji a pořádání vlastních akcí určených především pro děti a mládež.
JMP neměla v roce 2005 právní subjektivitu a nebyla oblastní organizací SPJF. Na konci roku 2005 měla JMP 13 členů z Adamova, Brna, Havířova, Lysic, Nového Strašecí a Vyškova.
Těžištěm činnosti Jihomoravské pobočky SPJF v roce 2005 bylo zřízení a počátek pravidelného provozu Volnočasového centra Jaroslava Foglara (dále jen VCJF) v Brně podle projektu vypracovaného již v závěru roku 2004, který byl také v posledních dnech (29. prosince) tohoto roku podán k posouzení Úřadu městské části Brno Maloměřice a Obřany, jenž nabízel k pronájmu vhodné prostory.
Projekt VCJF byl ze strany ÚMČ schválen a pobočka získala do užívání požadované prostory ve zrušené základní škole.
Od konce srpna 2005 se ve dvou pronajatých místnostech bývalé školy rozbíhají rozsáhlé úpravné práce zaměřené na úklid, obměnu nábytku, podstatné dovybavení místností a jejich přizpůsobení požadovaným účelům. 7. října 2005 byla »Bedna« oficiálně otevřena pro veřejnost a svoji pravidelnou každotýdenní činnost rozběhla trojice stěžejních aktivit – herna deskových her a čajovna Marellion, nízkoprahový klub Okénko a oddíl Kentaur. Neopomenutelnou součástí aktivit se staly víkendové akce, kterých se v Bedně od počátku provozu do konce roku 2005 konalo sedm.
V rámci pravidelného provozu Bedny došlo a stále dochází k některým dodatečným úpravám a upřesněním podmínek a aspektů provozu, řešení větších či menších problémů okolo činnosti v těchto prostorech je neustálou náplní pravidelných každoměsíčních schůzí JMP ve vybudované klubovně. Dodatečně byla pronajata třetí místnost sloužící coby sklad a provozní zázemí, prostory byly opakovaně kontrolovány a upravovány z hlediska požární bezpečnosti, centrum bylo veřejně propagováno v tisku, rozhlase a na školách apod.
Pro financování pravidelných aktivit, nákladů spojených s vybudováním potřebných podmínek a zejména úhrady měsíčního nájmu a záloh na energie, komunální služby a vodu byly od prosince 2004 do ledna 2006 podány 3 projekty nestátním nadacím, projekt VCJF byl zahrnut do dotační žádosti SPJF pro MŠMT ČR a bylo podniknuto několik dalších kroků pro zajištění financování a mediální prezentace Bedny.
Mimo Bednu, tedy zejména v období od začátku roku 2005 do září 2005, uspořádala JMP několik více či méně tradičních akcí. Počínaje Tajemstvím zimního skřítka 22. ledna 2005, přes Předjarní výpravu jihomoravských klubů 12. února 2005, akci Mrtvej vlak 26. února 2005, Běh Brna proti Adamovu 4. června 2005 pak zejména Volání FAN – TANu 25. – 27. února 2005 a Volaní FAN – TANu II 20. – 22. května 2005 a účast na Bambiriádě 27. – 29. května 2005. Kromě toho se členové JMP víceméně pravidelně scházeli vždy první týden v měsíci na schůzích pobočky, v září pak proběhla na Výroční schůzi volba nového vedení.
Severomoravská pobočka SPJF
Nejmladší pobočkou je pobočka Severomoravská, působící zejména v Ostravě, Havířově a Frýdku – Místku. Za vznikem stojí aktivní kluby a oddíly z oblasti. Pobočka nemá právní subjektivitu. V současnosti se pobočka soustředí zejména na organizování činnosti tamějších členů sdružení a přípravu programu pro děti a mládež ze severní Moravy.
V roce 2005 šlo zejména o soutěžní setkání s foglarovskou tématikou Boj o totem, pokračování tradičních celoměstských her Po stopách Uctívačů ginga se stále masivnější účastí mikrokolektivů z Ostravy i okolí a další akce celorepublikového a regionálního významu (Okružní jízda, Dobrodružství v temných uličkách).
V roce 2005 reprezentovala pobočka SPJF na ostravské Bambiriádě a členové zahájili přípravu na výstavu roku 2007 k příležitosti 100. výročí narození Jaroslava Foglara.
Výroční zprávy poboček jsou významně zkráceny, s kompletními texty, jmény členů orgánů poboček a kvantifikovatelnými údaji se lze seznámit na požádání nebo na internetové adrese www.spjf.cz
Ukázka z korespondence s mirokolektivy
V rámci hnutí Bobří stopou probíhá mimo kontakt prostřednictvím médií také přímá korespondence s mikrokolektivy, která je časově poměrně náročná, přináší však největší úspěchy po stránce motivace a výchovy. Pro ilustraci uvádíme několik depeší, které zaslaly v roce 2005 kluby svým stovkařům, tj. vedoucím z řad SPJF.
306. KBS Stříbrná letka Javorník:
Ahoj, jak se máte? My dobře. Divím se, že nám zatím skoro všechno vychází. Máme krásnou klubovnu, členové chodí do klubu rádi a dělají pro něj vše, co můžou. Jen kdyby byl třeba nějaký čtvrtý člen,… ale zatím to stačí. Klubovnu máme v přízemí a moc se tam netopí, takže je tam docela chladno. Už umíme morseovku, žijeme (snažíme se) modrým životem a učíme se semafor.
Soutěžili jsme o titul mistra uzlování (dopadlo to nerozhodně, takže v lednu bude zase). Zatím nikdo z nás nevynechal žádnou schůzku. Všechny odebíráme Moje 1. noviny, je to super časopis, ale proč vychází tak pozdě?
300. KBS Stříbrný plamen, Praha:
Když všichni přijeli na chatu, tak jsme rozbalili stany a nastěhovali se do nich. Tím začal bezva týden o prázdninách, těsně před školou. Začátky byly trošku krušné a vyvrcholilo to odjezdem Jirky domů. Pravý důvod jsme se nikdy nedozvěděli.
Druhý den už bez Jirky a s Honzíkem to konečně začalo. Bohužel už si přesně nepamatuji, kdy jsme co hráli, ale napíšu to alespoň napřeskáčku.
Celým táborem nás provázela velká hra o pirátech. Jedním z úkolů bylo vyrobit z přírodních materiálů loďku, která by se udržela aspoň 1 – 2 minuty na hladině. Taky jsme hledali pirátské poklady a potápěli jejich lodě. Nechyběl ani táborák, který se potom kvůli dešti přesunul do chaty. Druhou velkou akcí byla výroba louče. V lese jsme nasbírali neuvěřitelné množství smůly, kterou jsme potom rozehřáli a v ní jsme obalili větev. Hořelo to až moc silně, takže jsme ji museli předčasně uhasit, abychom neuhořeli. Tím byla zahájena Olympiáda.
Třetí velká akce byl výlet na kolech. Měl být celodenní, ale ujeli jsme všechno tak rychle, že jsme se zpátky vrátili chvíli po obědě. A právě akorát, protože začalo pršet. Tak jsme zalezli nahoru na půdu, kde jsme pořád hráli Rumikub.
Taky jsme lovili bobříky a batikovali trička.
276. KBS Modré šípy, Palkovice:
Naše činnost byla v době od Nového roku do konce února pestrá. Počátkem ledna se čtyři členové zúčastnili Tříkrálového koledování. Protože bylo poměrně teplo, tak jsme si přibrali ještě jeden úsek za onemocnělá děvčata. Kromě peněz pro Charitu jsme si vykoledovali spoustu sladkostí, avšak dopadli jsme lépe než Rychlé šípy!
V 1. prázdninový den počátkem února jsme uspořádali sáňkařské závody na vlastním okruhu na lesní cestě. Nejúspěšnějším závodníkem se stal Zajíc.
O týden později jsme uskutečnili lyžařské závody. Sněhové podmínky byly ideální. Závodili jsme třikrát ve sjezdu a slalomu a jednou v běhu na okruhu. V těchto závodech posbíral všechny medaile Kevin. Stínem lyžařských závodů bylo to, že nepřišel nikdo z kluků mimo klub, závody by byly napínavější. V klubovně máme rozehraný turnaj v pinkesu a rozjeli jsme závody všestrannosti jednotlivců.
35. BT Černá hvězda, Jeseník:
Tak tohle byl náš velký den... Tak jsme se vydali na naše Tábořiště, do Dětřichova. Jeli jsme na kole , až na Mího protože ten jel autem – nemá kolo. Ale taky s námi jela Ivetka. Ta má 8 let, ale je fajnovní. A jak jsme prozkoumávali les, zahráli jsme si v něm Dobrodružství, tak jsme se rozhodli přijmout Ivetku, vybavili jsme ji přezdívkou Elli, do klubu. A tak i s novou členkou jsme vyčistili pramínek, ve kterém jsme vytvořili tůň, a pokřtili na Žabí Tůňku. Zjistili jsme, že tam žije žabička. No a taky jsem vymyslela hru Kamenná bitva, hráli jsme na zemi s kameny - vojáci. No a taky jsme grilovali a zahráli jsme si Dandu (to byla hrozná legrace). Nakonec, poněvadž poprchávalo, jsme rozebírali dopis od Bubliny. Tak dopadl náš Jarní Průzkum.
282. KBS Zálesáci Opuštěného údolí, Ostrava:
V sobotu jsme se probudili do krásného slunečného dne. Pěkně jsme se posilnili a vyrazili jsme do zasněženého Opuštěného údolí.
Původně jsme si chtěli vzít sáňky, ale nakonec jsme si je vzali až odpoledne. Hned jak jsme vyšli nahoru na louky, Muťajs byl v sedmém nebi - má totiž moc rád sníh, a tak jsme chvíli řádili na louce. Šli jsme k Lesíku Skal, kde bylo také ohniště. Vždy tam sbíráme odpadky, protože místní lidé si neuvědomují, co mají za domem za krásu.
Někdy na jaře chceme uspořádat výpravu za vyčištěním Opuštěného údolí. U skal je totiž něco jako menší skládka, je tam pár plechových, plastových a jiných věcí,... Taky chceme zjišťovat složení vody v Srnčí bystřině...
Členská základna SPJF v roce 2005
Sdružení přátel Jaroslava Foglara sdružuje dospělé členy, pamětníky dob Mladého hlasatele, Vpředu či Klubu přátel Jaroslava Foglara ze 60. let, znalce Foglarova díla a života, sběratele i vedoucí dětských kolektivů; členy SPJF jsou však především děti a mládež, a to jako jednotliví stopaři i jako členové oddílů Bobří stopy a klubů různého zaměření. Nejaktivnější členové SPJF z regionů se sdružují za účelem pořádání akcí také v pobočkách, které v roce 2005 pracovaly v Praze, Třebíči a na územích Jihomoravského a Severomoravského kraje.
Celkový počet členů SPJF k 31. prosinci 2005 činil 889 členů, z toho bylo:
do 15 let 316 tj. 35,6 %
od 16 do 18 let 75 tj. 8,4 %
od 19 do 26 let 135 tj. 15,2 %
starší 26 let 363 tj. 40,8 %.
Z celkového počtu členů SPJF bylo v roce 2005 do činnosti dětí a mládeže, především v hnutí Bobří stopou, zapojeno přes 80 % členů, převážně ve věku do 26 let. Z celkového počtu členů SPJF bylo v roce 2005: 72 % chlapců a mužů, 28 % děvčat a žen.
Členské příspěvky v roce 2005 byly stanoveny ve výši:
do 18 let bez Zpravodaje SPJF Bobří stopou 50,- Kč,
nad 18 let bez Zpravodaje SPJF Bobří stopou 100,- Kč,
do 18 let se Zpravodajem SPJF Bobří stopou 100,- Kč,
nad 18 let se Zpravodajem SPJF Bobří stopou 150,- Kč.
Je také nutno poznamenat, že řadu aktivit připravují členové SPJF pro tzv. eorganizovanou mládež, nezřídka doslova pro děti z ulice. Tyto děti nelze vykazovat jako členy organizace, nicméně jsou jako celek častými účastníky mnoha akcí. Za jednotky SPJF s členstvím nelze považovat také množství neoficiálních a polooficiálních part a klubů, které vznikají v dětském světě živelně, byť na popud SPJF a nemají často dlouhého trvání, přesto jsou po pedagogické stránce neoddiskutovatelným přínosem.
Představitelé SPJF v roce 2005
Výkonný výbor Vedení SPJF:
PhDr. Miloš Vraspír – Bobr – předseda
Kamil Albrecht – Soki – místopředseda
Milan Lebeda – Alpín – místopředseda
Členové Vedení SPJF:
Jitka Brabencová – Jituš
Hynek Cígler – Hyňas
Ferdinand Forró – Ferda
Ivan Jung – Mexičan
Jiří Kalina – Čáp
Radim Kejík – Rolf
Radovan Kolbaba – Stegi
Mgr. Vít Oplatek
Ing. Marek Polák – Sharp
Adéla Vožechová – Bublina
Členové Revizní komise SPJF:
Ing. Antonín Špaček – předseda
Doc. Ing. Jaroslav Špaček, CSc.
Vladimír Vyskočil
Hospodaření SPJF v roce 2005
Příjmy v roce 2005 v Kč:
členské příspěvky 83.819,00
účastnické poplatky 132.272,00
tábornické poplatky 464.021,10
prodej materiálů SPJF 29.636,50
reklama 14.000,00
sponzoři 25.000,00
dotace od MŠMT ČR 499.000,00
dotace od Jihomoravského kraje 20.000,00
dotace od hlavního města Prahy 20.000,00
dotace od statutárního města Brna 70.000,00
dotace MČ Brno-Královo Pole 10.000,00
dotace nadace Duhová energie 25.000,00
úroky 373,36
ostatní příjmy (ČRDM) 1.775,00
Celkem příjmy v roce 2005 1.394.896,96
Výdaje v roce 2005 v Kč:
provozní náklady: nájem, vývěska 32.940,00
elektřina 8.911,00
poštovné 55.160,00
kancel. potřeby 17.798,00
kopírování 6.914,00
dopravné 12.788,20
vedení účtu 4.398,00
ostatní náklady nehmotné povahy 5.216,30
zřízení Bedny, včetně MTZ a nájmů 31.521,00
doplnění a údržba MTZ: vybavení 60.214,50
počítač 42.059,50
ceny 1.183,00
náklady na akce:školení a porady 49.920,00
akce 244.045,00
tábory 631.480,10
poplatky ve střešních organizacích 2.250,00
Zpravodaj SPJF Bobří stopou 168.654,00
tisk pohlednic SPJF 14.518,00
výroba kazet SPJF 4.284,00
výroba členských odznaků SPJF 2.261,00
knihy v Braillově písmu 12.500,00
náklady na honoráře 17.000,00
Celkem výdaje v roce 2005 1.426.015,10
Převod z roku 2004 212.987,42
Hospodářský výsledek roku 2005 - 31.118,14
Převod do roku 2006 181.869,28
Znění položek rozpočtu je z prostorových důvodů zkráceno, kompletní rozpočet SPJF je možné získat samostatně.
Sdružení přátel Jaroslava Foglara ukončilo rok 2005 s finanční hotovostí 16.279,50 Kč v pokladně a 165.589,78 Kč na bankovním kontě SPJF, což vzhledem k převodu z roku 2004 představuje ztrátu 31.118,14 Kč.
Poděkování
Poděkování za pomoc, podporu a spolupráci v roce 2005 zaslouží zejména:
- Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky za poskytnutí finanční dotace na celoroční činnost,
- Jihomoravský kraj za poskytnutí finanční dotace na doplnění táborového vybavení,
- hlavní město Praha za poskytnutí finanční dotace na aktivity Oblastní organizace SPJF Pražské pobočky SPJF,
- statutární město Brno a MČ Brno-Královo Pole za poskytnutí finanční dotace na činnost ústředí SPJF a 211. KBS Hvězda severu,
- nadace Duhová energie za poskytnutí finančního grantu pro projekt Jihomoravské pobočky SPJF – Volnočasové centrum Jaroslava Foglara – Bednu,
- sponzoři a spolupracující podnikatelské subjekty,
- všichni členové Výkonného výboru Vedení SPJF, členové Vedení SPJF, členové Revizní komise SPJF, kteří v roce 2005 působili v orgánech SPJF,
- všichni členové redakční rady Zpravodaje SPJF Bobří stopou a všichni přispěvatelé a spolupracovníci redakce, kteří se v roce 2005 podíleli na přípravě klubovního časopisu Sdružení přátel Jaroslava Foglara.
Poděkování za věrnost a podporu patří i všem členům SPJF, stopařům, klubům, oddílům, pobočkám a dalším příznivcům a odběratelům materiálů SPJF, školám, knihovnám, výchovným zařízením a jiným institucím, občanským sdružením a všem, kteří navázali se Sdružením přátel Jaroslava Foglara v roce 2005 spolupráci.
Sídlo SPJF:
Kopečná 31, Brno, 602 00
Kontaktní adresa:
Sdružení přátel Jaroslava Foglara
- hnutí Bobří stopou,
pošt. schránka 245, Brno, 658 45
Bankovní spojení:
Československá obchodní banka, a. s.
Joštova 5, Brno, 601 79
číslo účtu: 106 404 994 / 0300
E-mail:
spjf@volny.cz
Internetové stránky:
www.spjf.cz
www.iklubovna.cz
IČO:
48 51 12 00
Výroční zpráva
Sdružení přátel Jaroslava Foglara
za rok 2005
Zpracovalo Vedení SPJF
Použity fotografie a ilustrace členů SPJF
Vydalo
Sdružení přátel Jaroslava Foglara
hnutí Bobří stopou
poštovní schránka 245
658 45 Brno
Vytvořil 23. ledna 2011 v 18:06:57 mira. Upravováno 4x, naposledy 4. července 2011 ve 23:49:57
Diskuze ke článku
11. prosince 2006, 09:33
Jak jsem uvedl, z technických důvodů jsem vložil pouze holý text, víc mi mé možnosti neumožňují. Nadpisy jednotlivých kapitol jsou odděleny. Hyňas následně vložil i grafickou podobu zprávy a umožnil její otevření, kromě barevné obálky s obrazovou dokumentací. Proto příliš nechápu připomínku Hwaelose.
10. prosince 2006, 11:47
Strana jedna a dvě byla přední část obálky. Žádný text, v originálu tam byly nalepené ulčovky, v kopiích tam jsou zpravidla jen kopie, obrázek na úvodní straně (pamatuju-li si dobře) atp. Nic podstatného.
9. prosince 2006, 10:49
Takovéhle shrnutí by mělo mít nějakou grafickou úpravu. Sdělení je totiž dosti zajímavé a myslím, že nejen pro mě, ale je strašně nepřehledné. Alespoň pár mezinadpisů...
8. prosince 2006, 17:34
Výročku jsem si stáhnul. Díky. Co je prosím na straně 1 a 2, které nejsou součástí PDF?
7. prosince 2006, 15:32
To je jako docela dost peněz.
7. prosince 2006, 13:01
Pokud by si chtěl někdo stáhnout výroční zprávu i s obrázky ve formátu .pdf, umístil jsem ji na interet a to tady.
6. prosince 2006, 15:50
"sponzoři a spolupracující podnikatelské subjekty" - neměly by jim být poděkováno výslovně, tedy uvést jméno?
u pražské pobočky "na Františkově, která by brzy měla nést svůj folgarovský název." by správně mělo být "... v Praze 1, která by brzy měla nést svůj foglarovský název." Správně
u pražské pobočky "na Františkově, která by brzy měla nést svůj folgarovský název." by správně mělo být "... v Praze 1, která by brzy měla nést svůj foglarovský název." Správně