Memoriál Jana Tleskače - mistrovství ve vyjímání ježka z klece - pravidla soutěže (verze 2019-01-01)
Badatelsko-sběratelský oddíl Sdružení přátel Jaroslava Foglara.
Článek II: Právní postavení SPJF
1. SPJF je dobrovolné, nezávislé občanské sdružení, sdružující členy na základě společného
zájmu:
d) o sběratelství, archivování a zkoumání všeho, co se týká Jaroslava Foglara, jeho spolupracovníků, dalších spisovatelů a tvůrců časopisů pro děti a mládež.
Článek III: Cíle činnosti SPJF
2. SPJF se snaží oslovovat čtenáře, přátele, sběratele a další příznivce díla Jaroslava Foglara a ostatních autorů dobrodružné literatury a tvůrců časopisů pro děti a mládež, propagovat výchovné metody skautingu, woodcraftu, zálesáctví apod.
3. Za tímto účelem SPJF zejména:
a) zajišťuje, zpracovává a zveřejňuje informace o životě a díle Jaroslava Foglara i dalších spisovatelů a tvůrců dětských časopisů, propaguje a popularizuje jejich dílo doma i v zahraničí;
STANOVY Sdružení přátel Jaroslava Foglara, o. s.
Vyberte atribut, podle kterého se bude vyhledávat:
ID Kategorie Titulek Úvod Text Tags Obrázek 1 Obrázek 2 Autor Datum vložení Datum publikování Zveřejnit Soukromý článek? Počet zobrazeníZde jsou zveřejněna pravidla mistrovství ve vyjímání ježka z klece, které pořádá Sdružení přátel Jaroslava Foglara.
Pravidla jsou obecná a mohou být doplněna nebo měněna dodatky pro jednotlivé akce.
Pravidla (verze 2019-01-01) platí od 1. ledna 2019 do "odvolání".
Sdružení přátel Jaroslava Foglara pořádá
Memoriál Jana Tleskače, zámečnického učně ve Stínadlech,
mistrovství ve vyjímání ježka z klece
Akce připomíná nejenom záhadného zámečnického učně ve Stínadlech, ale také slavné vontské hnutí a tajemství, které v legendárním hlavolamu s Janem Tleskačem ukryl i Jaroslav Foglar.
Historicky první soutěž tohoto typu pořádal časopis Mladý Hlasatel již v roce 1941. V letech 2001-2013 Sdružení přátel Jaroslava Foglara spolupořádalo 13 úspěšných ročníků Memoriálu Jana Tleskače. První se konal v listopadu 2001 v Praze v Domě dětí a mládeže v Karlíně. Zajímavostí je, že se soutěžilo s dřevěným ježkem. Postupně se přešlo na kovové ježky a na dlouhá léta se tradičním místem této soutěže stal Emauzský klášter v Praze. Další ročníky se konaly v roce 2016 a 2018 v Brně a v roce 2017 v ZŠ Libčická. Celostátní a mezinárodní kolo se bude letos konat na Knižním veletrhu v květnu v Praze.
Pravidla:
Soutěž je otevřená všem příchozím. Každý si v 1. kole může vyjmutí 3 x vyzkoušet, poté následují dva soutěžní pokusy. V případě časových možností a zájmu lze rozšířit počet soutěžních pokusů.
Soutěží se ve dvou kategoriích junioři do 15 let a senioři nad 15 let.
Časový limit v 1. kole pro vyjmutí ježka je 3 minuty. Za tu dobu musí soutěžící zapnout stopky, vyjmout ježka a stisknutím stopek stopnout čas, který rozhodčí zapíše.
Čas je v 1. kole uznaný pouze v případě, že se následně podaří ježka během 3 minut zase vrátit do klece. Toto vrácení ježka zpět do klece v tomto časovém limitu je nezbytné k uznání dosaženého času při vyjmutí. Čas vrácení se do výsledného času nezapočítává.
12 nejlepších postupuje do dvou kol semifinále. Nejlepší dva z každého semifinále postupují do finále. V semifinále a ve finále vyhrává ten, kdo vyjme ježka jako první. Ježek nesmí být vyjímáním poškozen. Na vyjmutí nesmí být použito násilí.
Startovné činí 10 Kč pro 2 soutěžní pokusy a účastníci obdrží stylový pamětní list. Pokud časové možnosti dovolí, lze si zakoupit startovné několikrát a rozšířit si tak soutěžní pokusy. Při účasti "na dálku" se startovné neplatí.
Pro finále je nutná fyzická účast 3 finalistů při počátku finále.
Vítěz každé kategorie obdrží putovní pohár.
Soutěží se s kovovým ježkem z produkce originálních českých hlavolamů RADEMIC PUZZLES , který je velmi věrnou kopií stínadelského ježka v kleci. Principem se jedná o model Ježka Classic, podobou je ježek shodný s tím ze seriálu Záhada hlavolamu. Trénovat můžete zde - není to těžké, když vám Jan Tleskač prozradí jak.
Foto: ČT, z televizní seriálu Záhada hlavolamu, Rademic.cz, SPJF, Ilustrace Milan Teslevič