Hoši od Bobří řeky (1938)
Pro mnohé tzv. životní testament Jaroslava Foglara. Kniha, kterou psal (rozuměno-upravoval a piloval) sedm let.
Foglar při tvorbě této knihy, jako ostatně i u mnohých dalších, vycházel ze základní myšlenky: „nabídnout chlapcům z města možnost, jak nalézt i v obyčejném životě vzrušení z dobrodružství“.
Román je příběhem dvanácti chlapců, kteří se sejdou na výzvu mladého muže, jenž se jim představí jako Rikitan, aby spolu vyrazili do přírody - na výlet. V závěru této výpravy společně založí "bratrstvo" sdružení "Hochů od Bobří řeky" a pod vedením právě Rikitana, prožívají různé příhody a dobrodružství v přírodě i ve městě, kde si zřídí malou klubovnu - Bobří hráz.
Autor zde dokonale vystihuje dětskou touhu po dobrodružství, tajemnu, po hrách a přátelství v družném kolektivu, životě v těsném sepětí s přírodou, apeluje na nejlepší lidské vlastnosti a jejich cílené rozvíjení.
Svým aktivním přístupem k mládeži Rikitan probouzí v chlapcích touhu, překonat sama sebe. I když román je v mnoha ohledech iracionální. Dvanáct, více méně náhodně vybraných chlpaců vytovoří kolektiv, který ač jsou mnozí velmi rozdílní, se na první vycházce rozhodnou, že jim právě tento kolektiv nadmíru vyhovuje a to do té míry, že jej již nehodlají změnit.
Ideálně dokonalý Rikitan je pro ně přirozenou-nezpochybnitelnou autoritou a svým výchovným příběhem o Royovi, vyzívá jejich romantické duše k zlepšování sebe sama. Děj románu vyvrcholí společným táborem na louce, kterou si pojmenují jako Sluneční zátoka na Bobří řece. Chlapci si zde postaví vlastními silami tábor, sami si vaří na vlastnoručně vyrobených kamnech, nebo dokončují lov tzv. Třinácti bobříků. Každý bobřík představoval nějaký úkol vyžadující prokázat nějakou dovednost jež je, pokud ji jedinec nezvládá natolik, aby ji mohl splnit napoprvé, hodná tréninku a sebezdokonalení. Například obratnost, zručnost, síla nebo sebeovládání - Bobřík žízně, hladu nebo mlčení. Přičemž všechno tohle je nutné právě pro lov Bobrů v divočině, jako tomu činil Roy...
Návratem do města na sobě všichni chlapci pozorují změny. A to především ve výrazně větší fyzické kondici a tím i obdivu jejich okolí.
Ke knize:
1. vydání - na pokračování ve Slovíčku (dětská příloha Svobodného slova)
1. knižní vydání - Jan Kobes a synové (