Přístav volá (1934)
(původní autorův název – Modrý život Jiřího Dražana)
Jiří Dražan je hoch toužící po dobrodružství a výjimečném přátelství. Jak se zdá, nic malého.
Na začátku románu doufá, že mu únik z šedi obyčejného života poskytne nové kolo, na které si dlouho šetřil. Bohužel, v okamžiku, kdy má částku již téměř naspořenou, jeho snahy přijdou vniveč, když musí peníze postoupit strýci. Vydává se tedy na cesty do staré čtvrti, zvané Přístavní. Při jednom z náhodných setkání potká zajímavého chlapce, který splňuje Jiřího představy o přátelství. Jejich setkání je však jen letmé.
Později, už při cílené výpravě do Přístavní čtvrti, za tímto chlapcem, se Jiří seznámí s partou kluků, která mu prozradí, že Vilemínův otec je špatný člověk, a proto jej neustále pronásledují. Jiří se, v nezměrné touze po dobrodružství, nechá vtáhnout do činnosti bandy, jež vyvádí všelijaké podivné kousky, třeba i za hranicí zákona, skrývané pod rouškou vzrušujícího dobrodružství. Jednou z nejhorších jejich akcí se ukáže pokus o loupež ve sportovním klubu, kdy Jiřího, ač se akce původně účastnit nechtěl, téměř dopadnou. Což je další trhlina v Jiřího vztahu k partě a chvíli s ní přeruší styky.
Při další cestě s partou za Vilemínem dojde k tomu, že Jiří – z části i kvůli zášti z obdivu k Vilemínovi, jej sám udeří, což si později vyčítá. Nakonec se samotnému Jiřímu podaří Vilemína přece jen zastihnout a v jejich rozhovoru se ukáže, že hoši z bandy osočovali Vilemínova otce neprávem. Nachází v sobě vnímavé kamarády, kteří jakoby k sobě dlouho hledali cesty. Dokonce mu Láďa vyjeví svůj vynález. Pravidla života, jež mají svému uživateli dopomoci ke kvalitnějšímu, a šlechetnějšímu životu Modrému životu. Aby v jeho žilách kolovala modrá krev.
Žel, i přesto, že se jejich přátelství postupně naplňuje, blíží se jeho neodvratný konec. Vilemínův otec se musí kvůli práci odstěhovat za hranice a rodinu bere samozřejmě ssebou. Jiřímu tak zůstanou jen vzpomínky na přátelství a právě onen Modrý život – deset pravidel, jak se stát lepším.
Ke knize:
Po prvotních neúspěších s knihou Hoši od Bobří řeky, se Jaroslav Foglar rozhodl pokusit se o další knihu. Využil k tomu vyhlášení soutěže nakladatelství Melantrich, o nejlepší knihu pro mládež. Modrý život Jiřího Dražana napsal o obědových pauzách (tehdy dvě hodiny) jako fakturant firmy Oskar Stein za jeden měsíc. S touto knihou nakonec vyhrál první cenu, společně s dalšími dvěma autory a dočkal se tak konečně své prvotiny. Jen název knihy byl nakladatelsky zkrácen na Přístav volá. Tento název jí již zůstal natrvalo.